BULL SPORTS - KŠK Rožňava

Pár rád ako predísť chybnému zaobchádzaniu zo psom

Pár rád ako predísť chybnému zaobchádzaniu zo psom

Necvičte nepretržite, dávajte psovi prestávky vyplnené hrou.

Dlhý výcvik psa psychicky unaví a nebude plniť cviky s radosťou. Je veľmi dôležité odmeňovať v správnej chvíli, t.j. keď pes splní požadovaný cvik, hneď ho odmeníme. Teda určite by to nemalo vyzerať tak, že povieme psovi sadni, začneme hľadať pamlsok po vreckách a kým ho nájdeme, pes sa už aj postaví, odmeňujeme vždy len keď je pes v správnej pozícii.

Ak sa psík ťažko učí požadovaný cvik, prípadne je nepozorný, nerozčuľujte sa! Hoďte mu hračku, zahrajte sa a skúste cvičiť znova. Niektoré psy sa učia rýchlejšie, ľahšie, cvik pochopia za pár dní, no iné sa dokážu jeden cvik učiť aj mesiac.

Často sa stáva, že pes nevie splniť daný cvik, pretože ste mu ho nesprávne vysvetlili. Všetko sa treba učiť pomaly a tešiť sa zo správneho prevedenia cviku, odmeňovať zo začiatku aj prvé krôčiky k správnemu zvládnutiu cviku.

Akokoľvek je to pre nás ťažké, pes sa cvik nenaučí perfektne ho predvádzať za jeden deň. Tu je dôležitá trpezlivosť. Nikam sa neponáhľajte a buďte pri výcviku dôslední.

Doporučujem sa nad každým cvikom poriadne zamyslieť, zvážiť, ako ho psa naučiť čo najľahšie. V knihách, časopisoch, ani na internete nemáte na sto percent zaručené, že podľa predlohy tento cvik váš pes zvládne presne podľa zadania. Často je potrebné odvodiť si tú svoju metódu, ktorou cvik ľahšie dosiahnete.

Nekričte na psa, ak cvik predvedie zle. netrestajte psa, nebite ho, nekopte doňho. Osobne si myslím, že trest k výcviku nepatrí, všetko sa dá zvládnuť pozitívnym motivovaním psa. Ak cvik predvedie zle, netrestajte ho, ale ani neodmeňujte, skúšajte ďalej navodiť ho, ako správne cvik predviesť.